Home | Hon'ble Chief Justice | Hon'ble Judges | Registrar | News | Roster | Cause List | Leading Judgments | Contact Us

 

 


 Former Judges

 



 
Mr.Justice Ch.Ejaz Yousaf

19-02-1997 to 13-01-2003


          Mr. Justice Chaudhary Ejaz Yousaf was born at Quetta on 7th January, 1952. He completed his primary education at Quetta; studied at Municipal High School Depalpur, Government High School, Mianwali and Central Model School, Lahore; obtained Secondary School Certificate from Punjab Board; did Intermediate from Islamia College, Karachi; Graduated from the University of Balochistan; obtained degrees of Bachelor of Laws and Masters in Economics from the University of Balochistan in the year 1974 .

        He was enrolled as an Advocate with the Sindh & Balochistan Bar Council on 31.5.1976 and as an Advocate of the High Court on 12.8.1978; enrolled as an Advocate of the Supreme Court of Pakistan on 15.6.1991.

       He has been an Honorary Lecturer in the University Law College Quetta from 1983 to 1992.

       He remained Legal Advisor to: the Quetta Development Authority from 1985 to 1992; Balochistan Water and Sanitation Authority from 1986 to 1992; Retainer for United Bank Limited from 2.1.1985 to 1992; has been on the panel of Advocates for the National Bank of Pakistan from 1984 to 1992, National Development Finance Corporation and Regional Development Finance Corporation from 1985 to 1992, Water and Power Development Authority of Pakistan from 1985 to 1992.

       Appointed as Special Law Officer by the Ministry of Law, Justice & Parliamentary Affairs in the Speedy Trial Courts, as well as the Supreme Appellate Court in the year 1992; appointed as Special Prosecutor for Pakistan Narcotics Control Board and the Anti- Narcotics Force, Balochistan in the year 1990 by the Government of Pakistan.

      Was offered the post of District and Sessions Judge in 1985 by the then Chief Justice of the High Court of Balochistan but could not accept the same due to personal reasons;was appointed as Additional Advocate-General, Balochistan on 27.8.1992 and continued as such until his appointment as Advocate General, Balochistan with the status of Minister on 13.11.1996. In the meantime, he performed duties as Acting Advocate General Balochistan w.e.f. 16.9.1993 to 2.11.1993; was the first Additional Advocate-General for Balochistan whereas, his father the late Chaudhry Muhammad Yousaf had the honour to be the first Assistant Advocate-General for the Province; has been the Ex-officio Chairman of the Balochistan Bar Council; elevated as Judge of the Federal Shariat Court on 19.2.1997;appointed as Acting Chief Justice of the Federal Shariat Court on 14.1.2003 and elevated as permanent Chief Justice of the Court on 9.5.2003 and retired after completion of term on 08-05-2006.


 

 

 

 
       

 


Administration

Establishment

 Jurisdiction of the Court

Objectives & Functions

Chapter 3-A of 1973  Constitution

 Procedure Rules

History

Bench Registeries

Articles

Judicial Activity &  Statistics

Photo Gallery

Annual Report

Tenders

Download

 

© Copyrights 2012, Federal Shariat Court of Pakistan-All Rights Reserved.
Disclaimer : The content available on this site are just for Information. Users are advised not to depend on the   information and use it for official purpose. Federal Shariat Court is not responsible for any damages arising in contract   from the use of the content of this site.