Home | Hon'ble Chief Justice | Hon'ble Judges | Registrar | News | Roster |Cause List | Leading Judgments | Contact Us

 

 


 Former Judges

 




Mr.Justice Mir Hazar Khan Khoso

28-10-1991 to 16-11-1992

       

            Born on 30th September , 1929 in Village Azam Khan , District Jaffarabad , Balochistan .Graduated from University of Sindh in 1954 and passed LL.B in 9156 from University of Karachi.
           
            Entered in legal profession as pleader in 1957 and enrolled as Advocate of High Court of West Pakistan Karachi Bench in 1959 and Advocate of Supreme Court of Pakistan in 1980.Was elevated as Additional Judge of Balochistan High Court on 20th June 1977 to June 1979.Again elevated as Additional Judge on 31st March 1985 .Appointed as Permanent Judge of the said High Court on 31st March 1987 and appointed as Chief Justice of Balcohistan High Court on 13th December 1989. Appointed as Acting Governor Balochistan from 25th June 1990 to 12th July 1990 and from 13th March, 1991 to 13th July , 1991.
           
           Retired as Chief Justice High Court of Balochistan on 29th September , 1991 .Appointed as Judge of Federal Shariat court on 18-101991 and elevated as Chief Justice of the Federal Shariat Court on 17th November, 1992 and held his office upto 18.7.1994


 

 

 

 
       

 


Administration

Establishment

 Jurisdiction of the Court

Objectives & Functions

Chapter 3-A of 1973  Constitution

 Procedure Rules

History

Bench Registeries

Articles

Judicial Activity &  Statistics

Photo Gallery

Annual Report

Tenders

Download

 

© Copyrights 2012, Federal Shariat Court of Pakistan-All Rights Reserved.
Disclaimer : The content available on this site are just for Information. Users are advised not to depend on the   information and use it for official purpose. Federal Shariat Court is not responsible for any damages arising in contract   from the use of the content of this site.