Home | Hon'ble Chief Justice | Hon'ble Judges | Registrar | News | Roster | Cause List| Leading Judgments | Contact Us

 

 


 Former Chief Justices




 Mr.Justice Salahuddin Ahmed
28-05-1980 to 01-06-1981


               
Born on 1st January, 1912.Educated at Calcutta .Passed final Law Examination in 2nd Division, securing 9th position in the whole of University. Enrolled an Advocate of the High Court of Calcutta. Appointed as Additional Judge of High Court of East Pakistan on 22nd December 1960. Appointed Judge of Supreme Court of Pakistan on 1.3.1970.Retired as Judge of Supreme Court of Pakistan in 1979. Appointed as Chief of Federal Shariat Court on 28.5.1980 then called as Chairman. He retired on 1.6.1981


 

 

 

 
       

 


Administration

Establishment

 Jurisdiction of the Court

Objectives & Functions

Chapter 3-A of 1973  Constitution

 Procedure Rules

History

Bench Registeries

Articles

Judicial Activity &  Statistics

Photo Gallery

Annual Report

Tenders

Download

 

© Copyrights 2012, Federal Shariat Court of Pakistan-All Rights Reserved.
Disclaimer : The content available on this site are just for Information. Users are advised not to depend on the   information and use it for official purpose. Federal Shariat Court is not responsible for any damages arising in contract   from the use of the content of this site.